جست و جو

دوره جامع آموزش تغذیه بالینی در کودکان

اين كارگاه براي اولين بار در ايران بصورت تخصصي جهت افزايش آگاهي و دانش متخصصين تغذيه و پزشكان عمومي و متخصصين اطفال برگزار خواهد شد.

دوره جامع آموزش تغذیه بالینی

کارشناسان تغذیه و پزشکان عمومی و متخصصان کودکان فارغ التحصیل شده پس از اینکه کار بالینی خود را آغاز میکنند، به این خلأ آموزشی پی میبرند که متاسفانه منبع آموزشی قابل اطمینانی در دسترس شان وجود ندارد و هیچ آموزشی در دوران تحصیل در این زمینه ندیده اند.

بعد از سال ها فعالیت تمام وقت در این حیطه دوست دارم آرزوی دیرینه ام را عملی کنم و متخصصین کودکان و تغذیه ای را آموزش دهم که میخواهند مثل من به صورت حرفه ای و در بالا ترین سطح در زمینه تغذیه اطفال خدمات ارائه دهند.

 این دوره آموزشی بصورت یک دانشکده و کلاس درس کوچک خواهد بود. پیشنهاداتی در مورد پژوهش، انجام طرح های تحقیقاتی و پروژه های مختلف و طراحی سوال و مطرح کردن کیس های جالب آموزشی و ایده هایی در باره بهبود کسب و کار در تغذیه کودکان ارایه خواهد شد. همچنین  در طول دوره، وب سایتهای معتبر و دوره های آموزشی آنلاین در مورد موضوعات مختلف به شرکت کنندگان معرفی می شود.

چرا تصمیم به برگزاری این دوره کاربردی و تخصصی گرفتم؟

عدم وجود دوره های آموزشی تغذیه بالینی کودکان در دانشگاههای کشور در مقاطع کارشناسی، پزشکی عمومی و عدم وجود مبحث تغذیه کودکان در کوریکولوم دستیاری کودکان و همچنین تعداد زیاد مراجعینی که با تغذیه کودکشان مشکل دارند.

من در این بیست سال که به صورت تمام وقت در حیطه تغذیه اطفال کار کردم، متوجه شدم آموزش تغذیه اطفال در دوران کارشناسی و پزشکی عمومی و حتی تخصص اطفال، جدی گرفته نمیشود. درصورتیکه بسیاری از مراجعین به این دسته از همکاران، والدینی هستند که با تغذیه کودک خود مشکل دارند.

بعضا کسانی که در این حوزه کار میکنند اصلا به صورت حرفه ای کار نمیکنند و توصیه هایشان سلیقه ای یا بر اساس منابع غیر معتبر است و بر مبنای تحقیقات اصولی و علمی نیست. انقدر کارشناسان تغذیه و متخصصین کودکان هستند که میدانند تغذیه اطفال چقدر مهم است ولی نمیدانند که چطور باید بصورت حرفه ای آموزش ببینند، کار کنند و مشکلات تغذیه ای کودکان این مرز و بوم را مرتفع کنند.
همچنین در کوریکولوم دستیار تخصصی کودکان نیز مبحث تغذیه کودکان بصور ت عملی و تئوری آموزش داده نمیشود!
حتی در کوریکولوم دستیار فوق تخصصی گوارش کودکان نیز حتی یک رفرنس تغذیه اطفال وجود ندارد و آنها نیز در زمینه تغذیه کودکان بصورت حرفه ای آموزش ندیده اند.

با توجه به سوالات فراوان کارشناسان تغذیه و متخصصین کودکان در مورد تغذیه کودک و عدم وجود منابع قابل اطمینان در مورد تغذیه صحیح کودکان جهت استفاده همکاران محترم، تصمیم به برگزاری این دوره تخصصی گرفته شد.

دوره جامع آموزش تغذیه بالینی در کودکان مناسب چه افرادی است؟

این دوره تخصصی مناسب همکاران من در تغذیه کودکان است و مناسب تمام افراد نیست. این دوره مناسب افرادی خواهد بود که:

 • دانش و مهارت علمی در حوزه تغذیه کودکان دارند.
 • اصول تئوری تغذیه کودکان را می دانند.
 • دوست دارند در حیطه تغذیه کودکان بصورت حرفه ای شده و کسب درآمد کنند.
 شرکت کنندگان در دوره متخصص تغذیه کودکان یاد می گیرند که چطور با کودکانی که مشکلات پیچیده تغذیه ای دارند، برخورد کنند. 
دکتر بهاره ایمانی

دکتر بهاره ایمانی

متخصص کودکان و نوزادان با 23 سال سابقه کار
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دارای مدرک تخصصی تغذیه کودکان از استرالیا
عضو انجمن علمی تغذیه کودکان ایران
عضو انجمن علمی تغذیه آمریکا
دارای مدارک بین المللی تغذیه کودکان
برگزار کننده کارگاه های کشوری تغذیه کودکان
پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد
مدیر و موسس کلوپ تغذیه و سلامت کودکان
سرپرست کمپین ملی مامان پزشک

 1. بعد از واریز مبلغ و ثبت فیش دستیار دکتر بهاره ایمانی با شما تماس خواهد گرفت.
 2. در گروه تلگرامی که اعضای دوره و دکتر بهاره ایمانی جهت بحث وتبادل نظر در مورد سرفصل های اموزشی و پرسش و پاسخ و رفع اشکال حضور دارند عضو خواهید شد.
 3. در جلسات آنلاین که در دوره اطلاع رسانی میشود حضور خواهید داشت.
 4. دسترسی شما به فیلمهای ضبط شده دوره از طریق یک لایسنس اختصاصی یک نرم افزار قابل نصب روی سیستم عامل ویندوز یا مک , ایجاد خواهد شد و در یک فضای کاملا سریع و راحت میتوانید فیلمها را ببیند و سوالات خود را در گروه با دکتر بهاره ایمانی مطرح کنید.

دکتر بهاره ایمانی تدریس این دوره پیشرفته و تخصصی را بر عهده دارند.

در داخل كشور تا به حال اين دوره و مشابه آن برگزار نشده است ولي در خارج از كشور (آمريكا ،كشورهاي اروپايي، استراليا، هندوستان و كانادا) مشابه اين دوره با هزینه های معادل 700 تا 1000دلار برگزار ميشود.

چه مواردی در دوره جامع آموزش تغذیه بالینی در کودکان تدریس می شود؟

در انتهای این دوره میتوانید بصورت حرفه ای در زمینه تغذیه کودکان کار کرده و با اعتماد به نفس بالایی در این زمینه کار کنید.
اين كارگاه يك دوره كامل است و در دو قسمت مقدماتی و پیشرفته برگزار خواهد شد كه تغذيه كودكان از دوران جنينی و شيرخوارگی تا نوجوانی در سلامت و بیماریهای مختلف را شامل ميشود.

تاکید در این دوره بیشتر روی آموزش اصول تغذیه صحیح در کودکان است و علاوه بر آن مشکلات تغذیه ای در سنین مختلف بخصوص بدغذایی و تغذیه بیمارستانی است.
اين كارگاه برای كسانی مناسب است كه در حيطه سلامت كودكان كار ميكنند و علاقمندند كه اطلاعات كامل و به روز و جامعی در مورد تغذيه كودكان داشته باشند.

سرفصل های دوره جامع آموزش تغذیه بالینی در کودکان

جزئیات دوره و مباحث تدریسی دوره مقدماتی:

 • کارگاه شیر دهی و چالش های آن
 • اصول تغذيه صحیح و نیازهای تغذيه ای در كودكان و نوجوانان
 • بايدها و نبايدهاي تغذيه تکمیلی در کودکان
 • بدغذايی و بی اشتهايی
 • حساسیت غذايی و عدم تحمل تغذيه
 • پیشگیری و درمان چاقی در كودكان
 • معرفي  محصولات تغذيه ای و مقايسه فورمولاهاي استاندارد و رژيمی
 • معرفي و مقايسه انواع محصولات آهن و مولتي ويتامین موجود در
 • بازار دارويی كشور
 • علایم و نشانه ها و درمان كم خوني فقر آهن
 • اصول تغذيه صحیح در دوران بارداری و شیردهی

جزئیات دوره و مباحث تدریسی دوره پیشرفته:

 • ارزيابي وضعیت تغذيه در كودكان
 • معاينه فیزيكی در كودكان با سوءتغذيه
 • معرفی نرم افزارها و ابزارهاي غربالگري سوتغذيه در كودكان
 • نحوه محاسبه كالري مورد نیاز در سنین مختلف
 • تغذيه در بیماريهای مختلف
 • پیشگیری، تشخیص و درمان سوءتغذيه در كودكان
 • نیازهای تغذيه ای در نوزادان نارس
 • تشخیص و درمان مشکلات تغذيه ای در كودكان
 • اصول تغذيه انترال در كودكان
 • اصول تغذيه پارنترال در كودكان

هدف نهایی دوره چیست؟

آموزش و تربیت کارشناسان تغذیه، متخصصین تغذیه، پزشکان عمومی و متخصصین کودکان که در زمینه مشاوره تغذیه کودکان مهارت داشته باشند و بتوانند با اعتماد به نفس بالا کار مشاوره تخصصی تغذیه کودکان را انجام دهند و در نهایت موجب ارتقا سلامت کودکان و پیشگیری از مشکلات تغذیه ای در آینده در کشور خواهد شد.

شهریه ثبت نام دوره

پس از واریز مبلغ به شماره کارت در تصویر، از طریق پیج اینستاگرام (ِDr.baharehimani@) عکس فیش واریزی + اسم و فامیل + موبایل + شهر خودرا ارسال فرمایید تا روند دسترسی شما به محتواها و عضویت در گروه تلگرامی انجام شود.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

نوبت دهی تلفنی پاسخگویی در اینستاگرام