۱۰ نکته برای پیشگیری از بدغذا شدن کودک

۱-مصرف بیش از حد شیر:

گرچه میزان آهن موجود در شیر مادر کم است،ولی جذب آن بیشتر است و ۵۰درصد میزان آهن بدن شیر خوار را تامین میکند.بعد از سن ۶ماهگی،میزان آهن موجود در شیر مادر جهت تامین نیازهای کودک کافی نیست و نیاز به مصرف مکمل آهن دارد.مصرف بیش از حد شیر مانع جذب آهن موجود در مواد غذایی میشود.

۲-مصرف ناکافی آهن از ۴تا۶ماهگی:

مصرف مواد غذایی که حاوی آهن کمی هستند و همچنین عدم مصرف منظم آهن مکمل ،یکی دیگر از علل کم خونی فقر آهن در کودکان است.

۳-مصرف زودرس شیر پاستوریزه گاو:

شیر گاو فقط ۰/۵میلی گرم آهن در هر لیتر دارد و همچنین آهن موجود در شیر گاو جذب خوبی ندارد.مصرف زیاد و شروع زودرس شیر گاو در کودکان زیر یکسال مانع جذب آهن موجود در مواد غذایی میشود.شواهد نشان میدهد مصرف شیر گاو از سن ۶ماهگی باعث دفع خون از دستگاه گوارش میشود.

۴-دریافت کم مواد غذایی حاوی آهن در سنین پیش دبستان:

کودکان در سنین پیش دبستان معمولا در هر وعده مقدار کمی غذا میخورند و یا شیرهایی که با آهن غنی نشده اند مصرف میکنند و معمولا گوشت قرمز که منبع خوبی از آهن است،دوست ندارند.

۵-دریافت کم مواد غذایی حاوی آهن در سنین نوجوانی:

در دختران نوجوان به علت خونریزی عادت ماهیانه یا تمایل به رژیم گیاهخواری یا رژیم های کاهش وزن ،کمبود آهن معمولا دیده میشود.

۶-مصرف مواد غذایی که مانع جذب آهن میشوند:

جذب آهن موجود در مواد غذایی با مصرف برخی مواد حاوی فیبر،اگزالات،فیتات و فسفات و تانین کاهش میابد.برعکس اسید اسکوربیک و ویتامین C همراه باعث افزایش جذب آهن مواد غذایی میشود

۷-یک خانواده-یک غذا

ما یک خانواده هستیم و یک نوع غذا میخوریم و غذای جداگانه برای کسی درست نمیکنیم.ولی مطمئن هستیم که در هر وعده غذایی حداقل یک نوع ماده غذایی که هر کدام از اعضا خانواده،دوست دارند،درست میکنیم.
درست کردن غذای جداگانه برای کودکتان را متوقف کنید.🙏🚫

۸-با هم در مورد تغذیه صحیح صحبت کنید:

ما با هم در مورد انواع غذاها،تغذیه سالم،کاشت سبزیجات و آشپزی صحبت میکنیم و یاد میگیریم.با هم به سبزی فروشی میرویم و در مورد خواص سبزیجات و غذاهای متنوع صحبت میکنیم.در مورد اینکه سبزیجات،میوه جات،غلات و پروتئین ها چگونه و از کجا بوجود میایند با کودکتان صحبت کنید.

۹-هنگام غذا خوردن،خوش بگذرانید:

غذای جدید برای ما یک سرگرمی،بازی و تجربه جدید خواهد بود.میوه ها و سبزیجات را به شکل ها مختلف در آورید و تزیین کنید ،با غذا ماجراجویی کنید.

۱۰-استوار باشید ولی سخت گیر نباشید:

سعی کنید از این قوانین پیروی کنید ولی زیاد سخت گیری نکنید. برای شروع بهتر است دو مورد از ۱۰ نکته برای پیشگیری از بدغذا شدن کودک را رعایت کنید و به تدریج پیشرفت کنید.

از پیج دکتر بهاره ایمانی دیدن فرمائید.

dr.baharehimani

برای دیدن پست های بیشتر وبلاگ کلیک کنید.

Call Now Button